İlk hedef 1200 km...

Peru' dan kucak dolusu selamlar :)

Sonun' da VosVosumuz tamirden çıktı...

Yaklaşık 1 aydır Limadayız. İmza yetkilerini almak,internetten satılık VosVos aramak ve ileriki günlerde lazım olacak olan ekipmanların alışverişi derken zaman su gibi akıp geçiyor aynı zamanda da paramız azalıyor. Bir an önce yola çıkmak ve ilk çalışmaya başlayacağımız yer olan Cuscoya ulaşmak ilk amacımız ama malesef Güney Amerika ülkelerinde işler çok yavaş yürüyor ama herkeste halinden memnun .) ''Uyumun olduğu yerde güzellik başlar'' sözünün en güzel örneği işte tam burda :DMesela örnek verelim ; Türkiye' de bir devlet dairesinde sıra bekliyorsunuz. Önünüzde var 70 kişi! Bi bakıyorsunuz 8 gişe olmasına rağmen sadece 2 gişe çalışıyor diğer 6 gişede yedek kulubesindeki oyuncular gibi :D 4 saat bekliyorsunuz ve işiniz yarına kalıyor! ne yapardınız? Peru'da ise durum şöyle; bekleme salonuna verilmiş hareketli salsa müzikleri eşliğinde sağında solunda oturan insanlarla dil öğrenecek kadar bol muhabbet ve sonrasında öğle yemeğine çıkacak kadar rahatlık :D Sakın endişe edip yemeği biran önce bitireyimde gideyim bakayım sıra bana gelmişmi demeyin :D Hatta yemeğin üstüne bi bakın sıra size hala gelmemişse gidip birde üstüne bira için :D Sizde rahata bağlayın başka çaresi yok.

Birde burada Peru saati denen olay var! Aslında Güney Amerika ülkelerinin çoğunda varmış :) Mesela akşam 8 de ailenize veya dostlarınıza yemek vereceksiniz eğer sofrayı 8 de kurup beklemeye başlarsanız çooook beklersiniz :D en az 1-2 saat üstüne koyun 9-10 gibi gelirler :D Bunları hem yaşaya yaşaya hemde sağdan soldan duya duya iyice öğrendik eğer bir gün bu taraflara işiniz düşerse yabancılık çekmeyin :D Araba bakmaya giderken Liz' in yanımızda olması lazım, bir gün önceden sözleşiyoruz 11:00 de KFC önünde nerdeeee, 12:30 da ancak gelebiliyor tabi arada 2-3 seferde aradık nerdesin nerdesin diye :D Hiç aramasak acaba kaçta gelecekti 4 bilinmeyenli denklem sorusu :D Neyse biraz Limadan günlere özet fotoğraflar... Bu arada tenis masasında file yoksa ne olur? cevabı ilk fotoda :DYaklaşık 1 haftadır tamirhanede bekleyen VosVos' umuzu alacağımız gün şansımıza Erman( https://www.facebook.com/banaeyvallah ) Cusco'dan geliyor :) Hostelde biraz muhabbet sohbetten sonra yemeğe gidiyoruz, gittiğimiz yer Lima/ Barranco'da Plaza de Armas' ın hemen yanında bulunan eskimi eski nostaljik bir vagondan yapılma Vejeteryan Restoranı :) Aranızda vejeteryan varsa burayı esgeçmesin ;) Mükemmel lezzette vejeterjan menüleri varmış daha önce denememiştik anadan doğma etçil olduğumuz için :D Bize çok farklı geldi ama meğerse ''iskender dönerin'' bile İstanbul' da sebze ve soya etinden yapılmışı varmış vejeterjanlar için :) Bu arada Erman'nın bize mükemmel bir hediyesi oldu Go Pro hd kamera :D Bundan sonra https://www.facebook.com/vosvoslaguneyamerika sayfamızda bol bol video paylaşacağız takip edebilirsiniz ;)Ve sonunda VosVosumuz tamirden çıktı :D Bu arada arabadan ikimiz de anlamıyoruz hatta kendi adımıza sahip olduğumuz ilk arabamız ama merak edenlere 1 hafta tamirde yatmasının ve değişen bir çok parçasının maliyeti 1200 Sol/ yaklaşık 1000 TL ye denk geliyor. Araba 1972 model :D Soruyoruz Ustaya araç yola hazırmı? Bizi Cusco'ya götürürmü(1200 km)? Herşey tamammı? Şöyle bir kafasını salladıktan sonra başlıyor saymaya; aslında ön tekerlerinde değişmesi lazım, Lima' ya yağmur yağmaz ama uzun yola çıkacaksanız silecek motoruda değişmeli, kapı kolları vs derken anladık daha çok masrafı olacak diyerek veda ediyoruz Ustaya. Artık anahtarlar bizde İlk hedef 1200 km Cusco :)

14.03.2015/ 453. Km/ Nazca ...
Nazca' dan selamlar,

2 gündür yollardayız ve sadece 453 km gelebildik :D
Öncelikle şunu belirtelim VosVos T1-T2 serisi bu arabalar tam bir keyif makinası :) saatlerce direksiyon sallıyorsunuz ama sürüşünde verdiği keyif bütün yorgunluğuna değiyor.  Ayrıca trafikteki en yavaş araçta sizsiniz sakın korkmayın yolda radar falan varmıdır diye olsada size dokunmaz :D Eee durum böyle olunca koca 2 günde 453 km yolu ancak gelebildik. Bu arada İhtiyar yaşından kaynaklı sık sık yoruluyor bizede malesef beklemekten başka çare kalmıyor :D Bu arada Oğuzumuza'da burdan kucaklar dolusu selamlar :) Allahtan buranın hatlarını aldık ve birazda içine internet yüklettik. Yolda 2-3 sefer teknik sorun yaşadık ve araba çalışmayınca oturduk kaldık. İkimizde arabadan anlamayız :D Oğuz sağolsun gece gündüz whatsapp video ve ses gönderimi sayesinde sorunun çözümünde biz ona motorun videosunu çekerken o bize sesli talimat verirken tekrardan İhtiyar VosVosu yola devam ettirebildik ve Nazca'ya kadar gelebildik. Dün gece konaklamayı da çölün kenarında biyerde VosVos' ta yaptık çok keyifliydi :D Hem yorucu hem zevkli hemde deneyim-tecrübe hepsi bir arada, Böyle giderse arabanın motorunuda, ispanyolcayıda, tuğlalardan tenis masası filesi yapmayıda yollarda öğreneceğiz :DBu arada unutmadan belirtelim ''VosVosla Güney Amerika'' face sayfamızda dili nasıl hallediyorsunuz diye soranlar oluyor. Tarzanca İngilizce ve burda öğrenmeye çalıştığımız sıfır İspanyolca ile bir şekilde anlaşıp yol alabiliyoruz. Gezmek isteyipte dili sorun edenler korkmasınlar atsınlar kendilerini yola :) Bir şekilde ''Su akar yolunu bulur ;)

Video ve Fotolar için sayfamızı takip edin ,)

https://www.facebook.com/vosvoslaguneyamerika


4 yorum:

 1. Aklım, kalbim, gönlüm sizde!

  YanıtlaSil
 2. Ermanım çok sağol :D Yollar fena keyifli geçiyor. Birazdan yola çıkıyoruz arayacağız aklımızdasın ;) Sayfayı takip et yeni videolar yolda :D

  YanıtlaSil
 3. 7/24 yol yardim bir telefon kadar yakin :D kendinize dikkat edin hacilar

  YanıtlaSil
 4. Yolunuz açık olsun. Peşinden gidilmedikçe hiç bir hayal gerçek olmayacaktır. Yeni yazıları bekliyoruz.

  YanıtlaSil